רכבת התחתית טיוב (Tube) בלונדון – כל מה שאתם צריכים לדעת!

הרכבת התחתית של לונדון, הידועה בכינויה "הצינור" (Tube) או ה-Underground, היא מערכת הרכבות התחתיות הראשונה והעמוסה ביותר בעולם. היא מורכבת מ-11 קווים ו-270 תחנות, המכסים כ-402 ק"מ של פסי רכבת. הרכבת התחתית משרתת את מרבית אזור לונדון הגדולה ומספר אזורים סמוכים, והיא אמצעי תחבורה חיוני לתושבי העיר ולמבקרים בה.

תחילתה של הרכבת התחתית בשנת 1863, עם פתיחת הקו הראשון בין פדינגטון לפארינגדון. מאז, המערכת התרחבה בהדרגה והפכה למערכת מסועפת ומורכבת. כיום, היא מורכבת מקווים שונים המסומנים בצבעים שונים ובשמות, כגון הקו המרכזי (אדום), הקו הצפוני (שחור), קו פיקדילי (כחול כהה) וקו ויקטוריה (תכלת).

מידע על קווי הרכבת

הטיוב מורכבת מ-11 קווים שונים, כל אחד מהם מסומן בצבע ייחודי ובשם. הקווים העמוסים והפופולריים ביותר הם הקו המרכזי (Central line), הקו הצפוני (Northern line), קו פיקדילי (Piccadilly line) וקו ויקטוריה (Victoria line).

הקו המרכזי, המסומן באדום, חוצה את לונדון ממזרח למערב ועובר דרך מרכז העיר. הוא מקשר בין יעדים מרכזיים כמו בנק אנגליה, אוקספורד סירקוס וסנט פול. הקו הצפוני, המסומן בשחור, מחבר את צפון לונדון עם דרומה דרך מרכז העיר, ומשרת תחנות מפתח כמו קינגס קרוס, קמדן ולונדון ברידג'.

קו פיקדילי, הכחול הכהה, מקשר את מרכז לונדון עם שדה התעופה הית'רו, וכן עם אתרים תיירותיים כמו מוזיאון ויקטוריה ואלברט, הארודס והידו פארק. קו ויקטוריה, המסומן בתכלת, הוא אחד הקווים העמוקים והמהירים ביותר, המחבר את דרום לונדון עם מרכזה. הוא עובר דרך תחנות מרכזיות כמו גרין פארק, ויקטוריה ואוקספורד סירקוס.

קווים נוספים כוללים את קו בייקרלו (חום), קו סירקל (צהוב), קו דיסטריקט (ירוק), קו המרסמית' (ורוד), קו ג'ובילי (אפור), קו מטרופוליטן (סגול) וקו ווטרלו את סיטי (טורקיז). כל קו משרת אזורים שונים של לונדון ומציע גישה נוחה לאתרים מגוונים ברחבי העיר.

מפת רכבת התחתית של לונדון
מפת רכבת התחתית של לונדון – לחצו להגדלה

שעות פעילות ותדירויות

הרכבת התחתית של לונדון פועלת בתדירות גבוהה לאורך מרבית שעות היום, כדי לספק שירות יעיל ונוח לנוסעים. בימי חול, רוב הקווים פועלים בין השעות 05:00 בבוקר ל-00:30 בלילה, אם כי ישנם קווים מסוימים עם שעות פעילות מעט שונות.

בשעות השיא, בין 06:30 ל-09:30 ובין 16:00 ל-19:00, התדירות בקווים העמוסים יותר, כמו הקו המרכזי, הקו הצפוני וקו ויקטוריה, יכולה להגיע לכל 2-3 דקות. בשעות אחרות, התדירות נעה בדרך כלל בין 5 ל-10 דקות, תלוי בקו ובמיקום התחנה.

בסופי שבוע ובחגים, שעות הפעילות והתדירויות עשויות להיות מעט מופחתות. בימי שבת, רוב הקווים פועלים בין 05:30 ל-00:30, עם תדירויות של כל 5-10 דקות. בימי ראשון, השירות מתחיל מעט יותר מאוחר, בדרך כלל סביב 07:00, עם תדירויות דומות.

בנוסף לשירות הרגיל, רכבת התחתית של לונדון מציעה גם שירות לילה בסופי שבוע (ליל שישי וליל שבת) בחלק מהקווים, כמו הקו המרכזי, הקו הצפוני וקו ויקטוריה. שירות זה פועל לאורך כל הלילה במרווחים של כ-10-20 דקות, מה שמאפשר לנוסעים להתנייד בקלות גם בשעות הקטנות של הלילה.

חשוב לבדוק את לוחות הזמנים המדויקים לכל קו ותחנה, שכן ייתכנו שינויים או סגירות זמניות עקב עבודות תחזוקה או אירועים מיוחדים. מידע עדכני על שעות הפעילות והתדירויות ניתן למצוא באתר הרשמי של הרכבת התחתית או באפליקציות ייעודיות.

מחירים ורכישת כרטיסים

רכישת כרטיסים לרכבת התחתית של לונדון היא תהליך פשוט ונוח. ישנן מספר אפשרויות לרכישת כרטיסים, כאשר הנפוצות ביותר הן כרטיס ה-Oyster וכרטיסים חד פעמיים.

כרטיס ה-Oyster הוא כרטיס נטען מראש המציע תעריפים מוזלים לעומת כרטיסים חד פעמיים. ניתן לרכוש את הכרטיס ולטעון אותו במכונות הכרטוסים הממוקמות בכל תחנות הרכבת התחתית, או באמצעות אפליקציות ייעודיות. בעת הנסיעה, יש להצמיד את הכרטיס לקורא בכניסה וביציאה מהתחנה, והסכום המתאים ינוכה באופן אוטומטי.

לחלופין, ניתן לרכוש כרטיסים חד פעמיים במכונות הכרטוסים או בקופות הממוקמות בתחנות. מחיר הכרטיס תלוי במרחק הנסיעה ובאזורים שדרכם עובר המסלול. לונדון מחולקת ל-9 אזורים תעריפה, כאשר אזור 1 הוא המרכזי ביותר ואזור 9 הוא המרוחק ביותר.

מחיר נסיעה באזור 1 עם כרטיס Oyster או באמצעות תשלום בנגיעה (contactless), עומד על כ-1.80 פאונד. נסיעה החוצה במספר אזורים עשויה להיות יקרה יותר. ישנן גם אפשרויות לכרטיסי יום, שבוע או חודש, המציעים חיסכון ומחירים זולים יותר.

מומלץ לבדוק את אתר האינטרנט הרשמי של הרכבת התחתית או להתייעץ עם נציגי שירות הלקוחות לקבלת מידע מעודכן על מחירים, הנחות ואפשרויות הכרטוס הזמינות.

שאלות נפוצות וחשובות

האם הרכבת התחתית נגישה לאנשים עם מוגבלויות?

רוב תחנות הרכבת התחתית נגישות עם מעליות או רמפות. יחד עם זאת, חלק מהתחנות הישנות יותר עשויות לא להיות נגישות באופן מלא. מומלץ לבדוק מראש את הנגישות של התחנות הספציפיות בהן מתוכננת הנסיעה.

האם ניתן להביא אופניים ברכבת התחתית?

ניתן להביא אופניים מתקפלים בכל עת, ללא הגבלה. לגבי אופניים רגילים, הם מותרים רק בחלק מהקווים ומחוץ לשעות השיא (07:30-09:30 ו-16:00-19:00 בימי חול). יש לבדוק את התקנות הספציפיות לכל קו.

מה עושים במקרה של אבדן חפצים ברכבת התחתית?

במקרה של אבדן חפצים, יש לפנות למשרד החפצים האבודים של רכבת התחתית, הממוקם בתחנת Baker Street. ניתן גם להתקשר או להשתמש בטופס המקוון באתר הרשמי כדי לדווח על החפץ האבוד.

האם יש Wi-Fi ברכבת התחתית?

נכון לעכשיו, ישנו Wi-Fi זמין בחלק מהתחנות, אך לא בתוך הקרונות עצמם. עם זאת, קליטת הסלולר זמינה ברוב המנהרות והתחנות של הרכבת התחתית.

האם יש הגבלות על מזוודות או תיקים?

אין הגבלות גודל מפורשות למזוודות או תיקים, אך מומלץ להימנע מנשיאת פריטים גדולים מדי, במיוחד בשעות השיא, מכיוון שהקרונות יכולים להיות צפופים מאוד. יש לשמור על המזוודות והתיקים בהישג יד בכל עת.

כיצד ניתן לדעת על עיכובים או שינויים בשירות?

ניתן לבדוק את מצב השירות באתר האינטרנט הרשמי של הרכבת התחתית, באפליקציות הייעודיות או על ידי מעקב אחר חשבונות המדיה החברתית של Transport for London. בתחנות עצמן, מסכי מידע ושלטים אלקטרוניים מספקים עדכונים בזמן אמת.

loader-image
London, GB
11:51 pm, מאי 28, 2024
temperature icon 15°C
overcast clouds
Humidity 92 %
Pressure 1008 mb
Wind 10 mph
Wind Gust Wind Gust: 0 mph
Clouds Clouds: 100%
Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 4:52 am
Sunset Sunset: 9:03 pm